Jak wyzbyć się katalizatorów?

Więcej aniżeli połowa samochodów jeżdżących po polskich drogach została wyprodukowana powyżej dziesięć lat wstecz. Kondycja licznych z nich pozostawia wiele do zmiany oraz ustanawia rozległe ryzyko dla innych uczestników ruchu, jako i samego prowadzącego zepsutym pojazdem. Stare i tak zdezelowane, że nie kwalifikują się do używania samochody, powinny być zutylizowane w szczególnych punktach niszczenia aut.

skup katalizatorów

Cena tego typu operacji ponosi właściciel niszczonego auta. Nie bywa to koszt mały, ewidentnie uszczupli budżet posiadacza, a to znaczy wartość rozbiórki samochodu w zależności od wielkości i złożoności pojazdu może wahać się między jednym a dwoma tysiącami PLN. By oszczędzić na utylizacji samochodu, wielu właścicieli decyduje się oddzielić akumulator, który zawiera w środku surowce szlachetne. Rozebrany katalizator z chęcią nabędzie skup katalizatorów, skąd zajmują się ich demontowaniem, a następnie pobierają z urządzenia metale szlachetne.
W decydującej mierze jednostki trudniące się tym zawodem starają się odzyskać jak największą ilość palladu, platyny i rodu, których to przeważnie udaje się odzyskać odpowiednio 90% dla 2 pierwszych oraz 70% dla ostatniego. Ilość metali szlachetnych, jakie są obecne w urządzeniu, sprawia, że część ta będzie niezwykle droga, co wykonuje ją przedmiotem zainteresowania rzezimieszków.
Kradzieże katalizatorów są niezwyczaj częste, a powodów tego zjawiska można przytoczyć kilka. Po pierwsze skup katalizatorów płaci od 1000 złotych polskich za jeden, co sprawi, że ich kradzież to lukratywny interes, ponadto sam fakt kradzieży sporadycznie albo nader z opóźnieniem bywa zauważany przez posiadacza wozu. Z reguły będzie mieć to miejsce, kiedy katalizator został już rozebrany w skupie na cząstki pierwsze, więc rozpoznawanie jego pochodzenia bywa nieprawdopodobna.

About Ruszel