Co daje wyłączenie adblue?

Jakie korzyści może przynieść pozbycie się systemu adblue z ciężarówki? Prawo europejskie nakazuje redukowanie emisji spalin przez auta ciężarowe z silnikami diesla z bardzo radykalny sposób. Z tego powodu zaczęto korzystać z systemu zwanego adblue, który zakłada konieczność tankowania do pojazdu specjalnego roztworu mocznika, który później poprzez wtryśnięcie do katalizatora znacznie ułatwia oczyszczane spalin. Oczywiście system ten ma tylu zwolenników co przeciwników, natomiast najbardziej krytycznie wypowiadają się o nim właściciele firm transportowych, którzy nierzadko decydują się na wyłączanie adblue w swoich samochodach. Robią to, ponieważ system jest drogi w utrzymaniu, sam dodatek również swoje kosztuje, a póki co można skutecznie obejść prawo tak, by nie zostać ukaranym.

Inaczej odnoszą się do tego organizacje ochrony środowiska, wskazujące, że emulator adblue przynosi znaczną korzyść w dbaniu o środowisko naturalne, poprzez oczyszczanie spalin samochodowych. Rzeczywiście, efekty można zmierzyć dość łatwo na zwykłym analizatorze spalin, jednak to nie przemawia to właścicieli firm transportowych. Nie tylko brak kar jest powodem, dla którego większość z nich decyduje się na wyłączanie adblue. Problemem jest też awaryjność systemu, która manifestuje się głównie w taki sposób, że pomimo sprawności technicznej komputer pokładowy nagle zaczyna twierdzić że coś jest nie tak, redukując moc auta. Jeśli kierowca jest w tym czasie w trasie, oznacza to gigantyczne koszty.
wyłaczanie adblue
Dlatego też powstało w Polsce wiele firm, które zajmują się takim przeprogramowywaniem komputerów pokładowych samochodów, by następowało w nich wyłączanie adblue. Nie wystarczy bowiem po prostu nie tankować tego specyfiku do specjalnie przeznaczonego zbiornika. Trzeba też unieruchomić sam moduł sterowniczy, ponieważ inaczej komputer silnika ograniczy jego moc. Należy więc go odpowiednio przeprogramować, co na szczęście dziś jest dość łatwe. Decyzja póki co pozostaje w rękach właścicieli firm transportowych, ale trzeba liczyć się ze zmianami prawa, które mogą ukrócić ten proceder.

About Ruszel